Kas svarbiau: geras pastato sandarumas ar puikūs šiluminės varžos rodikliai?

Trumpam vietoje pastato įsivaizduokite žmogų žiemą. Jis vienmarškinis, o oro temperatūra – labai žema. Savaime aišku, jog kuo daugiau jis drabužių vilksis – kuo storesnis bus rūbų sluoksnis – tuo šilčiau bus žmogaus kūnui. Tačiau dabar pamąstykite ir apie tai, kad tarp kiekvieno užsivilkto rūbo atsiranda šalčiui ir drėgmei pralaidūs tarpai. Akivaizdu, kad pašalinus atsiradusius oro tarpus, šiluma laikytųsi daug geriau ir žmogus greičiau sušiltų. Lygai tas pats ir su pastatu: puiki šiluminė varža niekada nebus tokia efektyvi, kaip deramai užsandarinus pastatą.

Kaip dingsta šiluma iš pastato? Įprastas procesas: šiltas oras kyla aukštyn ir kaupiasi pastato viršuje: palei stogą, viršutines sienų konstrukcijas, langus, perdangas. Vos atsiradus menkiausiam nesandariam tarpui, šiluma veržiasi iš patalpų į išorę. Tuo metu apatinėje pastato dalyje išretėja oras ir pro nesandarius plyšius į pastato vidų patenka šaltas oras, kurį netrukus teks papildomai šildyti pastato savininkų sąskaita. Visų šilumos nuostolių galima išvengti pasirinkus teisingai – kreipiant didžiausią dėmesį į maksimalų pastato sandarumą.

Amerikos kompanija atliko tyrimą, kurio metu skaičiavo šilumos nuostolius per nešiltintas pastato konstrukcijas. Vėliau jos buvo dengiamos ir sandarinamos patikima termoizoliacine medžiaga (šilumos laidumo koeficientas λ=0,038 W/m2K). Palaipsniui didindami šiltinimo medžiagos sluoksnį, specialistai užfiksavo tokius rezultatus.

Termoizoliacinės medžiagos sluoksnio storis (cm)Medžiagos sluoksnio šiluminė varža (m2 K/W)Kaip taupoma šiluma (%)?
102.3694
153.6896
30898

Taigi, šiltinimo medžiagos sluoksnį patrigubinus nuo 10 cm iki 30 cm, sutaupoma tik 4% šilumos. Išvados paprastos: šiluma efektyviausiai taupoma sandarinant. Pastato šiltinimo būdas storinant šiltinimo medžiagos sluoksnį – absoliučiai neefektyvus sprendimas. Kuo geresnį sandarumą užtikrina kad ir labai menkas termoizoliacinės medžiagos sluoksnis, tuo greičiau atsiperka investicija į kruopštų pastato sandarinimą.

Efektyviausias abiem – šiluminės varžos ir sandarumo – aspektais – šiltinimas yra ThermoPro poliuretano putomis. Poliuretanas – minkšta ir elastinga, puikių šiluminių savybių termoizoliacinė priemonė, užpurkšta ant paviršiaus išsiplečia iki 100 kartų, sandariai užpildydama visus plyšius ir ertmes. Putų poliuretano laidumo koeficientas – 0,022 w/mK.

Pastato šiltinimas ThermoPro putų poliuretanu

ThermoPro poliuretano putų sluoksnis (cm)Šiluminė varža (m²K/W)
52,27
104,55
209,09